A katatüntetés-sorozat egyik emblematikus állomása volt, amikor 2022. július 18-án a rendőrség sokkolót vetett be a Margit hídon tüntetők ellen (a sokkoló pillanatok a videón 8:57-nél kezdődnek). Az újszerű kényszerintézkedési forma jogszerűségének kérdése több helyen is felmerült, ennek próbáltunk meg kicsit részletesebben utánajárni a hatályos jogszabályok alapján.
Mit mond a törvény?
A rendőrség szolgálati szabályzatáról szóló 30/2011. (IX. 22.) BM rendelet alapján az alábbiakban feltüntetett esetekben alkalmazható kényszerintézkedés (amelynek egy speciális eszköze a sokkoló):
A 39. § a kényszerítő eszközökre vonatkozó általános szabályokról ír
(1) Az Rtv. szerinti kényszerítő eszköz csak akkor alkalmazható, ha az intézkedés alá vont magatartása, ellenszegülésének mértéke annak Rtv. szerinti alkalmazását indokolja. A nagyobb korlátozással, sérüléssel vagy károkozással járó kényszerítő eszköz akkor alkalmazható, ha a kisebb korlátozással, sérüléssel vagy károkozással járó kényszerítő eszköz alkalmazása nem vezetett eredményre vagy sikere eleve kilátástalan.
(2) Az intézkedés alá vont személy magatartása szempontjából a rendőr az alábbiak szerint tesz különbséget:
a) passzív ellenszegülést tanúsító személy, aki a rendőri intézkedés során a számára jogszerűen adott rendőri utasításokat nem hajtja végre, de tevőleges ellenszegülést nem mutat,
b) aktív ellenszegülést tanúsító személy, aki nem veti magát alá a jogszerű rendőri intézkedésnek, magatartásával fizikai erőkifejtés útján is igyekszik azt megakadályozni […].
Az 52. § a tömegoszlatás speciális esetét részletezi
(6) Tömeggel szemben a csapaterő a következő kényszerítő eszközöket alkalmazhatja:
a) passzív ellenszegülés esetén testi kényszert és elvezető fogás alkalmazása érdekében rendőrbotot,
b) aktív ellenszegülés vagy támadó magatartás, valamint passzív ellenszegülést tanúsító felfegyverkezett tömeg esetén rendőrbotot, ingerlőgázt, elektromos sokkoló eszközt, bilincset […].
A rendőrség a fenti BM rendelet mellett hivatkozott még az 1994. évi XXXIV. törvényre is (az úgynevezett rendőrségi törvényre), amely általánosabb – ezt hivatott pontosítani, ha úgy tetszik „paraméterezni” a 2011-es rendelet.
Mi következik ebből?
A kényszerítő eszköz alkalmazása tehát a rendőrség szolgálati szabályzatában egészen pontosan körül van határolva, és kizárólag akkor alkalmazható, ha indokolt. A fentiek fényében (mellesleg az Index is hasonló álláspontra jutott) elektromos sokkoló eszköz a tömeggel szemben csak
- aktív ellenszegülés, vagy
- támadó magatartás, valamint
- passzív ellenszegülést tanúsító, de felfegyverkezett tömeg
esetén alkalmazható.
A videón azonban jól látható, hogy a tömeg nem tanúsított
- sem aktív ellenszegülést,
- sem támadó magatartást, és
- felfegyvekezve sem volt
– legalábbis és a sokkolóval eljárás alá vont tüntető felfegyverkezettsége egyáltalán nem valósult meg a látottak alapján.
A rendőrség szerint viszont minden törvényes volt, közleményük szerint „a kényszerítőeszköz használatát parancsnoki kivizsgálás követte, amely megállapította, hogy a sokkoló alkalmazása jogszerű, szakszerű és arányos volt”.
(VOKS.news, Jámbor András videója alapján)