- A klíma- és energiaválságról, a vasútfelújításokról, az LMBTQ-közösség helyzetéről, az új kataszabályozásról, a rezsicsökkentésről beszéltek ellenzéki képviselők az Országgyűlés keddi ülésén napirend előtt.
- A DK az „Orbán-rezsim” bukásáról, a KDNP a jövő évi költségvetésről, a Fidesz pedig a súlyos aszályhelyzetről beszélt napirend előtt kedden az Országgyűlés ülésén.
- Szavaztak az EU jövőjével kapcsolatos magyar álláspontról, megszavazták a jövő évi költségvetést, a távszerencsejáték-piac liberalizálását, valamint az alaptörvény tizenegyedik módosítását is, mely tartalmazza a főispán- és vármegyerendszer visszaállítását.
Ezek történtek napirend előtt
Bejelentés
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke bejelentette, hogy a Momentum-frakció július 19-től Gelencsér Ferenc pártelnököt választotta frakcióvezetőnek. Az alelnök megköszönte Fekete-Győr András távozó frakcióvezető munkáját.
LMP: az energia- és a klímaválságra csak zöldpolitikai megoldásokat lehet adni
Kanász-Nagy Máté (LMP) azt mondta az energia- és klímaválság kapcsán, hogy a kormány későn ébredt, és számos tévedést is elkövetett. A tévedések közé sorolta a szerinte soha fel nem épülő paksi beruházást, a szélerőművek betiltását, a szénhidrogénfüggést, a multicégek adókedvezményét és a kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) eltörlését. Szerinte a kormány olyan jövőt, a korlátlan fogyasztást ígérte az embereknek, amely már harminc évvel ezelőtt sem volt reális. Kijelentette:
Az energia- és a klímaválságra csak zöldpolitikai megoldásokat lehet adni.
Javasolta a paksi bővítés felmondását és a felszabaduló források megújuló energiákra történő fordítását, kezdeményezte a szélerőművek engedélyezését, országos épületszigetelési program indítását, klímabérlet és a dugódíj bevezetését.
Koncz Zsófia, a Technológiai és Ipari Minisztérium parlamenti államtitkára szerint az ismertetett zöldjavaslatokat a magyar kormány „sok szempontból megvalósítja”, de még fontosabb az energiabiztonság. Hozzátette: a kormány azt a döntést hozta, hogy a napenergiára helyezi a hangsúlyt. Megjegyezte:
Múlt héten, július 13-án termelési csúcsot értek el a magyarországi naperőművek.
Összesített termelésük meghaladta 1836 megawattot. Közölte, ekkor a teljes magyarországi villamosenergia-felhasználás közel 37 százalékát a nagy naperőművek fedezték. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az unióban döntés született arról, hogy az atomenergia és a földgáz zöldenergiának minősül. Az atomenergia nélkül nem elképzelhető fenntartható klímapolitika — rögzítette.
A Párbeszéd rezsihazugsággal vádolta a kormányt
Szabó Rebeka (Párbeszéd) rezsihazugsággal vádolta a kormányt, majd igazságos, zöld és fenntartható megoldásokat javasolt. Szerinte a kormánynak voltak jó ötletei az energiaellátás területén, de aztán „jött Habony, Rogán és Finkelstein”, és kiszámolták, hasznosabb a Fidesznek, hogy ha környezetvédelmi szempontból is hasznos javaslatok helyett bedobják a rezsihazugságot. Közölte, gyors előrelépésre van szükség a magánlakások energetikai felújításában és engedélyezni kellene a szélerőműveket.
Míg a paksi atomerőmű egy kilowattóra áramot 10–12 forintért állít elő, addig egy szélerőmű kilowattóránként 6–7 forintért
– részletezte. Azon véleményét is hangoztatta, hogy a paksi bővítés sosem fog megvalósulni. Kitért arra is, hogy míg Szlovákiában már 80 százalékos töltöttségen vannak a gáztározók, addig Magyarország 40 százalékon állnak. Csalódásnak nevezte, ahogy a kormány az aszályt és a klímaválságot kezeli.
Nagy István agrárminiszter visszautasította a rezsihazugság kifejezést. Szerinte a mostani helyzet a bizonyíték arra, hogy a kormány a rezsicsökkentéssel előrelátó, felelős, erőn felüli döntést hozott, hogy a magyar családokat megvédje. A szélenergiával kapcsolatban a tárolás problémáját vetette fel. Közölte, túltermelés esetén Magyarországnak kell fizetnie, hogy a nemzetközi hálózatba betáplálhassa az áramot.
Sokkal drágább ez a természetes energia, mint a hagyományos energiaforrások
– jelentette ki. Szólt arról is, hogy az uniós forrásokat a Mátrai Erőmű zöldítésére fordították, hogy ne kelljen az országnak büntetést fizetnie. A szlovákiai tározókkal kapcsolatban megjegyezte, nem mindegy, hogy az ott tárolt energia az ország szükségletének hány százalékát fedezi. A mezőgazdasággal kapcsolatban azt mondta, Magyarország Európa egyik legfejlettebb, több pilléren nyugvó kockázatkezelési rendszerét működteti.
A Mi Hazánk a dél-alföldi vasúti vonalak felújításáról beszélt
Szabadi István (Mi Hazánk) azt mondta, hogy a dél-alföldi régió lakosságát két folyamatban lévő vasútfelújítás, a Budapest-Belgrád- és a Szeged-Szabadka-vonal rekonstrukciója érinti. Hozzátette: a két vasútfejlesztés összefügg, mert a felújítások alatt a két vonal kerülőútvonalat biztosít egymásnak. Kitért arra is, hogy a Budapest-Belgrád-vasútvonal szerb szakasza kínai-orosz hitelből, a magyar szakasz 85 százalék kínai hitelből és 15 százalék magyar költségvetési forrásból valósul meg.
A szerbek a 183 kilométeres szakaszt 610 milliárd forintból tervezik megvalósítani, addig a Soroksár-Kelebia közötti 160 kilométeres szakasz 750 milliárd forintba kerül
– részletezte. A dollár árfolyamának emelkedése miatt az Eximbank által kötött hitelszerződés alapján 95 milliárd forinttal több tőkét kell visszafizetni – mondta.
Koncz Zsófia államtitkár elmondta, hogy az Országgyűlés a nap folyamán fogadja el a 2023-as költségvetést, amely a közlekedési ágazat fejlesztésére 168 milliárd forint többletforrást tartalmaz, jelentős források lesznek a vasúti hálózat fejlesztésére. Elmondta:
Megvalósul a Budapest-Kelebia-vonal felújítása, mivel a kormány kiemelt stratégiai célja, hogy az ország a régi logisztikai központja legyen.
Kiemelten fontosnak nevezte a Budapest-Belgrád-vonal megvalósítását is. Jelezte, hogy a Szeged-Röszke-Szabadka-vonal esetében a szakemberek minden jogszabályi előírást megtartva, a helyi lakosok érdekeit szem előtt tartva járnak el.
MSZP: a kormánypárt szítja a homofóbiát
Gurmai Zita (MSZP) arról beszélt, hogy a magyar LMBTQ-közösség tagjai is egyenlő tagjai a társadalomnak, és amit a négy fal közé kell szorítani, az a homofóbia és a kirekesztés. Fel kell lépni azért, hogy a magyar emberek mindegyike azonos jogokkal élhessen, de a kormánypárti képviselők ezt nem teszik meg, nem állnak ki a demokrácia mellett, és bizonyára a Budapest Pride egyetlen eseményén sem vettek részt – mondta. Közölte:
Az LMBTQ-közösség tagjai a mindennapokban nem különböznek a társadalom többi tagjától, mégis komoly problémákat kell átélniük.
A magyar társadalom fejlődik és egyre befogadóbb, elfogadóbb, de a kormánypárt újra meg újra próbálja szítani az LMBTQ-ellenességet, a homofóbiát, a polgárokat egymás ellen fordítja – fogalmazott. Arra kérte a kormánypárti politikusokat, hogy menjenek el a Pride felvonulásra szombaton.
Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára válaszában arra kérte a baloldalt, hogy semmilyen alapon ne akarják szembefordítani egymással az embereket, ne szítsanak indulatot.
Magyarország szabad ország, ahol mindenki olyan életmódot folytat, amilyet választ magának, és ez igaz a szexuális orientáció tekintetében is
– jelentette ki. Hozzátette: nem akarják előírni az embereknek, hogyan éljék az életüket, és egy rendezvényen való részvételt sem írnak elő senkinek, ahogy nem is tiltják meg azt. Azt is kérte a képviselőtől, hogy „szélsőjobbos haverok” tekintetében söprögessen a saját háza táján, mert a baloldal állt össze velük. Megjegyezte: a kormánypárti képviselők többsége hétvégén Székelyföldön lesz.
Momentum: rendkívüli ülés kell a kata ügyében
Lőcsei Lajos (Momentum) azt mondta, a fideszesek nap mint nap hazudnak, az ellenzéki képviselőket próbálják megvezetni, a választópolgáraikat pedig becsapják. Az elmúlt években történelmi lehetőségek álltak előttük, minden lehetőségük megvolt, hogy a béreket emeljék, tudásalapú gazdaságot építsenek, Magyarországot felkészítsék a klímaváltozás szélsőségeire, és a különböző társadalmi csoportok között elkezdjék betemetni az árkokat, de ehelyett mérgező légkört teremtettek, és
Magyarország ma megosztottabb, mint a rendszerváltás óta valaha
– vélekedett. Hozzátette: a kormány csak ellenségképeket gyártott, folyamatos az uszítás. Úgy látja, a kormány nem tudja megvédeni a családokat, biztonság helyett félelembe sodorja a teljes társadalmat, és azt a pénzt, amelyet a választás előtt kiszórt, a legkiszolgáltatottabbaktól akarja beszedni.
400 ezer katás vállalkozót sodortak bizonytalanságba pár óra alatt
– hangsúlyozta Lőcsei Lajos, vérlázítónak nevezve, hogy a megszorítások közepette a kormányban emelik a fizetéseket. Közölte: rendkívüli ülést kezdeményeznek, hogy ne lépjen hatályba a katatörvény.
Fürjes Balázs közölte: az ellenzéknek a valósággal van problémája, nem hallgat a magyarokra és a kormánypártokra, ugyanakkor bálványozza Brüsszelt és a nyugat-európai baloldalt. De már a Politico is arról ír, hogy a háború az egész kontinensen érezteti a hatását, a német kancellár szerint történelmi kihívás elé állította Németországot a háború és a drágulás, továbbá a francia elnök is élelmezési krízisről beszél – sorolta. Kiemelte:
A mai gazdasági nehézségek oka döntő mértékben a háború, és a bajokat tetézi a brüsszeli szankciós politika.
A kormány azonban megvédi családokat – jelentette ki.
Jobbik: rezsicsökkentésből rezsinövekedés lett
Brenner Koloman (Jobbik) elmondta: már az első vizsgáján megbukott a köztársasági elnök, akinek a nemzet egységét kellene képviselnie, mert aláírta a katatörvényt. Jobb lett volna, ha elfogadják a Jobbik javaslatát a közvetlen államfőválasztásról – vélekedett. Kiemelte:
A rezsicsökkentésből hirtelen rezsinövekedés lett „a fideszes megszorításoknak hála”, a kormánypárt becsapta a szavazóit.
Úgy látja, nem nyilvánvaló, hogyan számították ki az átlagfogyasztás mértékét, és hogy mi a piaci ár. Nem igaz, hogy a háztartások háromnegyedét nem fogja érinteni a változás, ezért egy felmérésre van szükség, amely feltárja, mi számít átlagháztartásnak, és ahhoz igazodó szabályozást kell kidolgozni – mondta.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt kérdezte a képviselőtől, hogy ha a nemzet egységéről van szó, egyetért‑e a Jobbik elnökével, hogy el kell hagyni az Európai Uniót. Kitért arra: Magyarország fenntartja a rezsicsökkentés politikáját, amiben tudják, megvédik a rezsicsökkentést. Hiába van háború és gazdasági nehézségek világszerte, az emberek számíthatnak a támogatásra, és nincs még egy olyan ország, amely így védené az embereket a rezsiköltségek emelkedésétől, mint Magyarország – fogalmazott az államtitkár.
DK: az Orbán-rezsim megbukott
Kálmán Olga (DK) azzal vádolta az Orbán-kormányt, hogy hazudott a kampányban, hiszen akkor nem volt szó a kata megszüntetéséről, a rezsiemelésről, a vállalkozások tönkretételéről, vagy tovább gyengülő forintról és az emelkedő inflációról. Úgy értékelt:
Az Orbán-rezsim megbukott, a válság őszre még mélyebb lesz.
A DK készül a változásra, jönnie kell egy demokratikus kormánynak, amely nem ír át szabályokat, hanem szabad országot teremt – fogalmazott. Szerinte a válság oka maga Orbán Viktor, „amíg ő helyén van, addig ide pénz nem jön” az Európai Uniótól.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a képviselője úgy reagált: a DK nyugodtan készülődjön, de az, hogy ki kap lehetőséget a kormányzásra, a választásokon dől el.
Elég meredek hazugsággal vádolni a kormányt éppen az őszödi beszéd pártjából
– Hiteltelennek nevezte a képviselő állításait, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a DK nem szavazta meg a kata bevezetését sem, nem támogatta a rezsicsökkentést, ugyanakkor Brüsszelben azért kampányol, hogy Magyarország ne kapja meg az EU‑s forrásokat.
KDNP: a jövő évi költségvetés kiemelten támogatja a családokat
Simicskó István (KDNP) arról beszélt: a háború és az annak következtében kialakuló válság közepette is, a jövő évi költségvetésben kiemelt jelentőséggel bír a családok támogatása. Hozzátette: 2023-ban 450 milliárd forinttal több, összesen 3225 milliárd forint jut a családokra.
Az Európai Unió ismét rossz válaszokat ad a kihívásokra, rossz szankciós politikával bünteti ez európai embereket
– vélekedett és hozzátette: a magyar kormány viszont még a jelenlegi, erősödő világgazdasági válságban is megpróbálja a könnyíteni a családok életét. Szerinte ebben a helyzetben valamennyi parlamenti képviselőnek ki kellene állnia Brüsszel irányába, hogy Magyarország kapja meg a neki járó uniós támogatásokat, azonban a baloldali EP-képviselők nem támogatják ezt.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára azt mondta: a jövő évi a költségvetés jól tükrözi, hogy a kormány 2010 óta munkalapú társadalmat épít. Szerinte a 2023-as büdzsé biztosítja a fedezetet az otthonteremtési programok folytatására, a 13. havi nyugdíj kifizetéséhez, a nyugdíjak inflációkövető emeléséhez és az szja-kedvezmények megtartásához. A költségvetés célja Magyarország békéjének és a biztonságának megőrzése, az energiaellátás biztosítása és a rezsicsökkentés védelme az átlagos fogyasztási szintig a magyar lakosság számára – összegzett.
Fidesz: súlyos az aszály a keleti megyékben
Bányai Gábor (Fidesz) Magyarország keleti megyéit érintő súlyos aszályra hívta fel a figyelmet. Kiemelte: a klímaváltozás miatt egyre hosszabbak az aszályos időszakot, és egyre kevesebb a csapadék. Nemzeti vízpótlási, öntözési program létrehozását szorgalmazta, és arra hívta fel a figyelmet, hogy az Alföld, a Duna-Tisza köze és a Homokhátság területe ennek hiányában alkalmatlan lesz mezőgazdasági termelésre, sivataggá változhat.
Nagy István agrárminiszter azt mondta: valóban rendkívüli az az aszálykár, ami az Alföld déli részét érinti, azonban nemcsak ez a régió, hanem Európa mezőgazdasági területeinek 46 százaléka sújtott az aszállyal. Köszönetet mondott minden magyar gazdának és jelezte: az aszály ellenére „csűrben vannak” a magyar lakosság ellátásához szükséges gabonamennyiségek, de rossz hír, hogy exportra kevesebb jut. Hangsúlyozta: az agártárca minden lehetséges eszközzel támogatja ebben a helyzetben a gazdákat.
Az napirend előtti felszólalások után az ülésteremben ellenzéki képviselők az új kataszabályok és a rezsicsökkentés szabályainak változása miatt tiltakozók petícióját adták át, illetve próbálták átadni kormánypárti képviselőknek, kormánytagoknak.
Ezekben döntött a parlament
Módosul az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás
Az Országgyűlés 190 igen szavazattal támogatta az afrikai és eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló és a témával foglalkozó budapesti konferencia megrendezését célzó törvényjavaslatot. Tavaly a járvány miatt elmaradt a részes felek nyolcadik konferenciája, ezt idén szeptember végén a magyar fővárosban rendezik meg a tanácskozást – hangzott el a javaslat vitájában.
A szabadkai vasúti határátkelő felújítása miatt Röszke-Horgos felé terelik a teherforgalmat
A képviselők 189 igen szavazattal elfogadták a Magyarország és Szerbia közötti közúti, vasúti és vízi határforgalom ellenőrzéséről szóló megállapodás módosítását. Erre azért volt szükség, mert a Kelebia-Szabadka vasúti határátkelőhelyet érintő vasútvonal korszerűsítése miatt a szabadkai vasúti határátkelőhelyen augusztustól teljes vágányzár lép életbe, így az itt átmenő teherforgalmat át kell terelni a Röszke–Horgos határátkelőhelyre. A módosítás a teherforgalom, valamint a veszélyes áruk forgalmának zavartalanságát biztosítja a felújítás ideje alatt.
A nyugdíjas- és kismamaszövetkezetek tagjai biztosabban juthatnak pénzükhöz felszámolás esetén
A jövőben a nyugdíjasszövetkezetek és a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezeteinek tagjai biztosabban juthatnak jövedelmükhöz abban az esetben, ha felszámolják azt a vállalkozást, amelynek dolgoztak. Az erről szóló jogszabálymódosítást – amelyet fideszes és KDNP‑s képviselők nyújtottak be – az Országgyűlés 157 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 32 tartózkodó szavazattal fogadta el. A szövetkezeti tagok jövedelmének védelme érdekében a csőd- és felszámolási eljárásról szóló törvény úgy módosult, hogy a felszámolási költségek körébe — más tartozásokat megelőzően — bekerült a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezete és a közérdekű nyugdíjasszövetkezet tagjai részére járó díj.
Elfogadták az EU jövőjével kapcsolatos magyar álláspontról szóló határozati javaslatot
Az Országgyűlés 130 igen, 50 nem és 7 tartózkodó szavazattal elfogadta az Európai Unió (EU) jövőjével kapcsolatos magyar álláspontról szóló határozati javaslatot kormánypárti képviselők kezdeményezésére. A határozat leszögezi: a háború és az Oroszországgal szembeni átgondolatlan szankciós döntések következtében Európa a válságok és a bizonytalanságok korszakába lépett, azonban az EU jelenlegi szerződéses keretrendszere nem alkalmas arra, hogy ebben a korszakában az együttműködés alapjául szolgáljon.
A magyar Országgyűlés többek között azt javasolja, hogy az uniós szerződésekben jelenítsék meg Európa keresztény gyökereit és kultúráját, rögzítsék az Európai Bizottság politikai és ideológiai
semlegességét, és garantálják minden nép jogát arra, hogy eldönthesse, kivel akar együtt élni a hazájában. Emellett szorgalmazzák egy közös európai hadsereg felállítását, megtiltanák a további uniós adósságfelvételt, valamint ellenzik az „egyre szorosabb egység” célkitűzését.
A határozat arra is javaslatot tesz, hogy az Európai Parlament képviselőit a nemzeti parlamentek delegálják, emellett lehetővé tennék a nem kívánt uniós jogalkotás megakadályozását, szerződéses védelemben részesítenék az Európai Unió területén élő őshonos nemzeti kisebbségeket, és megerősítenék a Nyugat-Balkán országainak európai perspektíváját.
Módosultak az alvó számlák felmondására vonatkozó szabályok
A képviselők 135 igen, 19 nem és 36 tartózkodás mellett elfogadták a pénzügyi szektort érintő egyes törvények kormány által javasolt módosítását, amely érinti a hitelintézeti, a tőkepiaci és a biztosítási szektort is. A rendelkezések egyrészt a hazai szabályozás és az uniós jog közötti összhangot biztosítják, másrészt módosítanak néhány pénzügyi közvetítőrendszert szabályozó rendelkezést a gyakorlatban felmerült igények alapján.
Módosult a negatív egyenleggel rendelkező, úgynevezett alvó fogyasztói számlákkal kapcsolatos szabályozás, így a jövőben a pénzforgalmi szolgáltatók felmondhatják a fizetési számla vezetésére irányuló szerződést a számlatulajdonos eredménytelen felhívását követően, két hónapos felmondási határidővel. Ha a számlatulajdonos elhalálozott, akkor a felmondási idő meghosszabbodik.
Akadálymentességgel kapcsolatos uniós irányelvet ültetettek át a magyar jogba
A fogyatékossággal élők termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférését segítő uniós irányelvet ültetett át a magyar jogba a parlament 167 igen vokssal, ellenszavazat nélkül, 22 tartózkodó szavazattal. A most elfogadott jogszabály révén az érintettek könnyebben juthatnak majd információkhoz, és például a közösségi közlekedés által nyújtott szolgáltatások, interaktív terminálok használata vagy a telefonos alkalmazások is könnyebben kezelhetővé válnak számukra. Az akadálymentességi követelményeknek való megfelelés határideje 2025 júniusa.
Elfogadták a 2023-as költségvetést
Az Országgyűlés 135 igen szavazattal 54 ellenében elfogadta Magyarország 2023-as központi költségvetését. A jövő évi büdzsében a kormány 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel, 3,5 százalékos hiánycéllal és 5,2 százalékos inflációval számol. Varga Mihály pénzügyminiszter korábbi ismertetése szerint a kormány számol a háborús inflációval és az Európában kibontakozó gazdasági válsággal. A kormány ígérete szerint a büdzsé forrásait a családok támogatására, a nyugdíjak védelmére, a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzésére, az ország biztonságának megerősítésére, a munkahelyek megóvására és az újak létrejöttének a támogatására, valamint arra fordítják majd, hogy biztonságos növekedési pályán tartsák a gazdaságot.
A Ház elfogadta a jövő évi büdzsét megalapozó törvénycsomagot
Hetvenkilenc jogszabályt módosít a 2023-as büdzsé megalapozását tartalmazó törvénycsomag, amelyet 134 igen szavazattal, 55 nem ellenében fogadott el a Ház. A jogszabály célja, hogy növekedési pályán tartsa a gazdaságot és megvédje a magyar családokat. Ezért törvényi szinten is megalapozza a Rezsivédelmi Alap és a Honvédelmi Alap államháztartási és költségvetés-szerkezeti szabályrendszerét. A gazdasági növekedés védelme érdekében változnak az államháztartási, valamint a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvények egyes rendelkezései. Létrejön a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács, és bővülnek az Eximbank és a Magyar Fejlesztési Bank hitelezési lehetőségei.
Liberalizálták a távszerencsejáték-piacot
A képviselők – 136 igen szavazattal, 45 nem ellenében és kilenc tartózkodás mellett – elfogadták az egyes gazdaságszabályozási tárgyú törvények módosításáról szóló kormányzati javaslatot. A módosítás érinti a szerencsejáték szervezéséről, a bányászatról, valamint a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényt. A liberalizált szerencsejátékok körébe kerül 2023-tól a távszerencsejáték, azaz megszűnik az online sportfogadás esetében az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. jelenlegi monopóliuma. Távfogadást a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának engedélye alapján az Európai Gazdasági Térségben honos gazdasági szereplők bonyolíthatnak a jövőben. A döntés előzménye, hogy az Európai Unió Bírósága szerint az állami monopóliumban lévő online játékszervezési szabályozás sérti a határon átnyúló szolgáltatásnyújtás szabadságát.
A bányászatra vonatkozó rendelkezések a kitermelés növelésének jogi eszközökkel történő ösztönzését célozzák, és több bürokráciacsökkentő, a jogalkalmazást segítő, pontosító elemet tartalmaznak.
A megváltozott piaci igények rugalmasabb követhetősége érdekében a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényből kikerül a dohányboltban forgalmazható, nem trafikköteles termékek körének meghatározása.
Elfogadták a honvédelmi adatkezelésről szóló javaslatot
Az Országgyűlés 152 igen szavazattal, 19 nem ellenében és 17 tartózkodás mellett – elfogadta a honvédelmi adatkezelésekről szóló javaslatot. 2022. november 1‑jén hatályba lép a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény, amelyhez kapcsolódóan indokolttá vált a honvédelmi célú adatkezelési szabályok felülvizsgálata is. A honvédelemről szóló törvény felülvizsgálata eredményeként szükségessé vált a közreműködő szervek felkészítéssel, országvédelemmel és egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos adatkezelését szabályozó rész elhagyása, amely kérdést azonban indokolt továbbra is törvényi szinten szabályozni. Ezért a honvédelemről szóló törvény vonatkozó részét átemelik a honvédelmi célú adatkezelésekre vonatkozó szabályokat tartalmazó jogszabályba.
Elfogadták az alaptörvény tizenegyedik módosítását
A jövőben ugyanazon a napon tartják az európai parlamenti és az önkormányzati választást – döntött az Országgyűlés, amely a megye elnevezést vármegyére változtatta. A képviselők a kormánypártok kezdeményezésére 140 igen, 36 nem szavazattal, kétharmados többséggel fogadták el Magyarország Alaptörvényének tizenegyedik módosítását. A döntés értelmében a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választását az előző önkormányzati választást követő ötödik év április, május, június vagy július hónapjában, az európai parlamenti képviselők választásával egyidejűleg kell megtartani. A történelmi hagyományokra hivatkozva változik a megyék elnevezése vármegyékre január elsejétől.
Módosították a választási eljárást
A Ház 144 igen, 40 nem szavazattal és öt tartózkodás mellett elfogadta az egyes választási tárgyú, valamint kapcsolódó törvények módosítását a kormány javaslatára. Varga Judit igazságügyi miniszter a törvénymódosítást az egy időben, közös eljárásban lebonyolított 2022-es országgyűlési választás és országos népszavazás során összegyűlt jogalkalmazói tapasztalatokkal indokolta.
Az új szabályozás egyértelművé teszi, hogy a magyar választási bizottságok a nem Magyarország területén elkövetett esetleges jogsértések kivizsgálására és elbírálására is hatáskörrel rendelkeznek. Rögzítették, hogy a nemzetközi megfigyelőt a szavazást megelőző kilencedik napig kell bejelenteni a Nemzeti Választási Irodánál.
Nemcsak a választott tagok, hanem az Országgyűlésben frakcióval rendelkező pártok is csak jogi egyetemi végzettséggel rendelkező tagokat delegálhatnak a Nemzeti Választási Bizottságba. A jövőben átjelentkezéskor a névjegyzék több részre osztása esetén egy szavazási helyszínre, illetve alszavazókörre legfeljebb 800 választópolgár juthat. Ezentúl választópolgáronként három forint díjat kell fizetni a szavazóköri névjegyzékből történő adatszolgáltatásért.
Lehetővé válik, hogy az a választópolgár, aki postai úton kérte a szavazási levélcsomag kézbesítését, de azt a szavazást megelőző 7. napig nem kapta meg, bármelyik külképviseleten vagy egyéni választókerületi választási irodában személyesen átvehessen egy pótlevélcsomagot. A levélszavazásnál a személyi szám vagy a személyi igazolvány mellett a honosítási okirat is igazolja az állampolgárt.
Ha nemzetiségi önkormányzat képviselő-testülete kimondja feloszlását vagy feloszlatják, csak akkor tarthatnak időközi választást, ha az önkormányzat költségvetésében rendelkezésre áll a választás lebonyolításához szükséges forrás. Amennyiben nem, a nemzetiségi önkormányzat megszűnik, de a következő általános választásokon ismét létre lehet hozni.
Rendelkeztek arról is, hogy a népszavazási aláírásgyűjtés megkezdése előtt el kell dönteni a felmerülő jogvitákat. Az indoklás szerint azért, mert nem szabad a népszavazás keretében kitenni a választópolgárokat annak, hogy csak utólag, az aláírásgyűjtés befejezése után derüljön ki, hogy a népszavazási kérdést nem a törvény által megkövetelt módon fogalmazták meg, vagy más okból nem képezheti népszavazás tárgyát. Az alkotmányjogi panasz benyújtására nyolcnapos, az Alkotmánybíróság (Ab) döntésének meghozatalára 30 napos határidőt határoztak meg. Csak az Ab kedvező döntése után lehet kiadni az aláírásgyűjtő ívet.
Változnak egyes közigazgatási szabályok
A parlament 139 igen, 40 nem szavazattal és tíz tartózkodás mellett elfogadta a területi közigazgatás működésével kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint egyes törvényeknek az alaptörvény tizenegyedik módosításával összefüggő módosítását. A jogszabály a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok működésével, adatkezelésével, egyes szolgáltatásaival kapcsolatos, jelenleg is meglévő szabályozásokat tartalmazza, mivel hatályon kívül helyezik a fővárosi és megyei kormányhivatalokról szóló 2010-es törvényt.
A törvény biztosítja a kormányablakokban a papírmentes személyes ügyintézést meghatározott ügyekben. Az „aláírásminta-alapú hitelesítési rendszer” részeként a kormányablakokban aláírópadot vezettek be, amely az ügyfél aláírásának felvételével és a nyilvántartásban lévő aláírásának összevetésével biztosítja az egyes dokumentumok ügyfél általi hitelesítését. Törvénybe iktatták a 2022 februárjában bevezetett adatváltozáskezelési, vagyis az e‑bejelentő szolgáltatás szabályait is. Ez a szolgáltatás egyrészt a természetes személyek adataiban történő változások egyszerű ügyintézési lehetőségeit, másrészt a közműátírás elektronizálását, egyszerűsítését tartalmazza.
Egyes rendelkezések az alaptörvény tizenegyedik módosításával kapcsolatosak, meghatározták, hogy a kisebbségi önkormányzatok testületei és tisztségviselői mandátuma – hasonlóan a helyi képviselő-testület és polgármester mandátumához – nem a választás napjáig, hanem 2024. október 1‑jéig szól. Az alaptörvény módosítása értelmében 2024-től egy napon tartják az európai parlamenti és az önkormányzati választást.
Átvezették a bíróságok elnevezésén azt az alaptörvényi változást, hogy a megyéket ezentúl vármegyéknek hívják.
A változó biztonsági környezetre hivatkozva nemzetbiztonsági védelem alá vonták a Magyar Honvédség parancsnokát, a nemzetbiztonsági szolgálatok felügyeletével, illetve tevékenységük összehangolásával kapcsolatos feladatokat ellátó politikai és szakmai felsővezetőket, valamint a miniszteri kabinetet vezető kabinetfőnököket.
Változik a frakciófinanszírozás és a vagyonnyilatkozati rendszer
Átalakította a frakciófinanszírozást és az európai parlamenti (EP-) képviselőkével megegyező vagyonnyilatkozati rendszert vezetett be az országgyűlési képviselőkre vonatkozóan a parlament. Kormánypárti képviselők kezdeményezésére 135 igen, 45 nem szavazattal fogadták el az Országgyűlésről szóló törvény és egyes kapcsolódó törvények módosítását. Az országgyűlési törvény szerint január 1‑jétől a működési keret alaptámogatás része a közös listán bejutott frakcióknak nem jár külön-külön, hanem csak a közös lista kapja meg, és az összeg egyenlő arányban oszlik meg a közös listán indult pártok frakciói között.
Módosul a házszabály
Szintén kormánypárti képviselők kezdeményezésére módosul a házszabály, amely ezentúl lehetővé teszi a közös listát állító pártok frakciói között az átjárást, azaz a képviselő számára lehetővé válik a közös jelöltség keretein belül a szabad frakcióválasztás, nem válik függetlenné. A határozati javaslatot 135 igen, 47 nem szavazattal hagyták jóvá. A következő parlamenti választás után képviselőcsoportot 5 fő alakíthat, ha – például kilépés miatt – ez alá csökken a létszám, megszűnik a frakció. A korábbi szabályozás szerint három fő volt a minimális frakciólétszám.
Interpellációk
A parlament elfogadta a hétfőn elhangzott interpellációkra adott válaszokat.
Hungarikum Bizottság delegáltjai
A parlament 152 igen, egy nem szavazattal és két tartózkodás mellett határozott a Hungarikum Bizottság négy tagjának delegálásáról. A mezőgazdasági bizottság javaslatára kormánypárti jelölés alapján a bizottság tagja Lezsák Sándor (Fidesz) és Simicskó István (KDNP) lett, míg ellenzéki jelölés alapján Dócs Dávidot (Mi Hazánk) delegálták. A nemzetiségek bizottsága Varga Szimeont javasolta a testületbe. A delegáltak esküt tettek. A Hungarikum Bizottság állítja össze többek között a Magyar Értéktárat.
Jegyzőválasztás
Az Országgyűlés 175 igen szavazattal, egyhangúlag mellett jegyzővé választotta Vadai Ágnest (DK). A népjóléti bizottság eddig üres elnöki posztjára Varga Zoltánt (DK) választották. Az európai ügyek, továbbá a mezőgazdasági bizottsági alelnöki posztjára is megválasztották a DK‑s Barkóczi Balázst.
Ezek történtek napirend után
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) a költségvetést az évtized legnagyobb pénzbehajtásának nevezte, mert több mint 1600 milliárddal növekszik az áfabevétel. Azt kérte: a piaci rezsiárat fizetőknél az áfavonzatról mondjon le a kormány, és lásson neki egy pótköltségvetés kidolgozásának.
Simon Róbert Balázs (Fidesz) a győri Audi fejlesztéseiről beszélt hozzászólásában kiemelve, hogy Magyarország a háborús világválság ellenére is vonzó a beruházóknak. Közölte: a cég új elektromos meghajtásért felelős gyáregységet hoz létre 2025-ig Győrben.
Süli János, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára erre reagálva kiemelte: nem csak összeszerelő üzemről van szó, folyamatos fejlesztések jellemzik a győri Audit. A kormány 8,5 milliárd forinttal támogatta a korszerű elektromos hajtásegységeket gyártó győri beruházást – tette hozzá.
Nyitrai Zsolt (Fidesz) felszólalásában a 2023-as, rendkívül nehéz időben elkészült költségvetést méltatta, felsorolva annak legfőbb üzeneteit. A legfontosabb Magyarország békéjének és biztonságának megőrzése, az ország energiaellátásának biztosítása, és az, hogy a háború költségeit ne a magyarokkal fizettessék meg – mondta.
Sas Zoltán (Jobbik) hangsúlyozta: a pártjuk számára évek óta kiemelten fontos cél a rendőri bérek emelése, örvendetes és fontos előrelépésnek nevezte a közelmúltban bejelentett rendvédelmi béremelést. Azonban a 2008 óta változatlan illetményalap megemelését szorgalmazta.
Végh Noémi (Jobbik) szerint az Y és Z generációs munkavállalóknak a lehető legrosszabb stresszfaktorok jutottak a pénzügyi bizonytalanságtól kezdve a kikapcsolódásra való képtelenségig. Úgy vélekedett: ha egy fiatal a saját lábára szeretne állni, szülői segítség nélkül kezdő fizetéséből nem fog tudni fenntartani egy albérletet.
A napirend utáni hozzászólásokat követően a levezető elnök az ülést bezárta, és jelezte: az őszi ülésszak első ülését várhatóan szeptember 26-án tartják.
(VOKS.news, via MTI)